7 признака, че кучето ви е болно: как да не пропуснете първите симптоми

Матова козина, летаргия или агресивност, необичайно поведение, косопад – какво друго трябва да ви накара да се тревожите и да заведете домашния си любимец на ветеринар?

Какво може да бъде по-важно за собственика на куче от здравето на неговия домашен любимец? Ние се отнасяме към нашите домашни любимци като към деца, глезим ги и се грижим за тях. Особено когато са болни.

Но ако детето може да каже или по друг начин да сигнализира за своя дискомфорт, тогава може да разберем за проблема на кучето твърде късно. Как да разберете, че вашият домашен любимец е болен и да не пропуснете опасни симптоми?

Защо кучетата се разболяват?

Разбира се, това е индивидуално във всеки случай, но има няколко най-чести причини, които водят до заболяване на домашния любимец.

  1. Възраст. Както младостта, така и прекомерната старост са опасни. Кученцата все още нямат изграден имунитет, освен това те трудно преминават през периода на образуване на зъби, което също отслабва организма. Имунитетът намалява и при по-възрастните животни.
  2. Диета  Лошото хранене и некачествените продукти са едни от основните причини за здравословни проблеми при кучетата. Най-честите грешки на любящите стопани са прехранването, изключително месна диета, много каша, хранене преди разходки и физическа активност, хранене „от масата“ – храни с подправки, пушено месо и печени изделия.
  3. Поведение на собственика. Неправилното поведение изнервя кучето, дразни го и уврежда психиката му. Следните действия се считат за вредни за животното: редки и твърде пасивни разходки за активни кучета , липса на рутина, обучение, прекомерно снизхождение, непоследователност в поведението на собствениците – понякога се глезим, понякога се караме.
  4. Ваксинации. Липсата на навременни ваксинации и профилактични прегледи от ветеринарни лекари често води до заболявания. Особено ако е разрешен близък контакт с болни животни.

7 знака, за които трябва да внимавате

Разбира се, всяко куче има свои собствени навици и навици, но има общи признаци, които предупреждават, че вашият домашен любимец се нуждае от медицинска помощ.

1. Промяна в поведението

Веселото куче обикновено не играе, не скача, не лае, но тъжно лежи, ръмжи без причина и се опитва да се скрие в тъмното. Определено трябва да обърнете внимание на това. Както и за хиперактивност, която не е типична за домашен любимец. Това поведение може да бъде причинено от няколко причини: хронични заболявания на вътрешните органи, инфекция, болка и др. Необходимо е да се осигури на животното почивка у дома и да се свържете с ветеринарен лекар за преглед.

2. Сърбеж

Кожата е барометър на кучешкото здраве. Нормално е понякога кучето да го сърби. Но ако тя постоянно разресва определено място, козината пада и се появяват струпеи – не можете да чакате. Това може да означава гъбично или бактериално възпаление, алергии или дерматит. И паразитозата (голям брой бълхи, интрадермални акари) също не е нищо добро, трябва да се лекува. Необходимо е да отидете във ветеринарна клиника, да проведете цитологично изследване и да направите изстъргвания от засегнатите области. Въз основа на резултатите от изследването лекарят най-вероятно ще предпише противосърбежна терапия, ще предпише мехлеми и ще разработи терапевтична диета .

3. Неприятна миризма

Обичайната миризма от устата на кучето не може да се нарече приятна, но когато домашният любимец е болен, миризмата става непоносима. Определено няма да пропуснете това. Този знак означава, че животното може да развива зъбно заболяване, диабет или хронично бъбречно заболяване. Да се ​​отървете от проблеми със зъбите и венците е доста просто – почистване на зъбите под обща анестезия, отстраняване на повредени зъби, лечение с антибиотици, болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства. Диабетът и бъбречните заболявания ще трябва да бъдат лекувани сериозно и, вероятно, постоянно.

4. Често уриниране

Ако добре възпитано и хигиенично куче започне да оставя локви из цялата къща, има болезнено и често уриниране и се появява кръв в урината – това показва възпаление на пикочния мехур, уролитиаза и в редки случаи неоплазми в тялото. В този случай всичко може да не приключи с преглед и консултации. Има вероятност да се наложи операция. Например, камъните в бъбреците ще трябва да бъдат премахнати – атаките на уролитиазата са много болезнени.

5. Повръщане

Ако това се случи веднъж и след това кучето се държи както обикновено, няма място за безпокойство. Но при многократни атаки трябва да наблюдавате вашия домашен любимец. Причината може да е чуждо тяло, попаднало в стомаха, вирусна инфекция, отравяне или панкреатит. Във всеки случай трябва да посетите лекар, да направите рентгеново и ултразвуково изследване на коремната кухина и да вземете кръвен тест. Лекарят ще предпише симптоматично лечение с антиеметични и антипиретични лекарства. Ако се открие чуждо тяло в стомаха, може да се наложи операция.

6. Възпаление на ухото

Този проблем може да се установи по характерните движения на кучето – клати глава, чеше се по ушите. Опасно е да го лекувате сами, с капки и компреси – можете да причините непоправима вреда на животното. За да поддържате ушите на вашия домашен любимец в ред, трябва да се грижите правилно за тях, редовно да ги почиствате с памучни тампони и физиологичен разтвор. Ако ушите все пак се възпалят и домашният любимец се държи неспокойно, не трябва да отлагате да се свържете с ветеринарната клиника. В противен случай, можете да изчакате възпаление на вътрешното ухо и перфорация на тъпанчето. В най-лошия случай животното може дори да загуби слуха.

7. Загуба на тегло

В комбинация с липса на апетит, матова козина, задух, подут корем, запек и диария, това може да означава наличието на глисти. Тези паразити причиняват голяма вреда на тялото на животното – отделят токсини, увреждат вътрешните органи и лигавиците. Необходимо е редовно да проверявате вашия домашен любимец за наличие на червеи и, ако е необходимо, да провеждате антихелминтна терапия.

Контролен списък за здравето на кучето

Прегледайте вашия домашен любимец. Има няколко признака, които показват, че кучето е здраво:

  • добър апетит, подвижност, енергия, активно поведение;
  • кожата е гладка, без лющене, козината е гъста и лъскава. Носът е студен и влажен;
  • спокойно и равномерно дишане, което бързо се възстановява след физическо натоварване;
  • физиологичните процеси – уриниране, дефекация – протичат редовно, без затруднения или външни промени.

Read Previous

9 неща, които трябва да знаете за вашата котка

Read Next

Тайната на котешкия масаж

Most Popular